Badając na co dzień słuch osób z różnych grup wiekowych zauważyłam, że długotrwałe używanie telefonów komórkowych negatywnie wpływa na słuch. Podobnie używanie słuchawek, szczególnie dousznych, przebywanie na koncertach blisko głośników może przyczynić się do trwałego pogorszenia słuchu. Po tego typu głośnych doznaniach akustycznych często jeszcze długo szumi w uszach. Dobrze jest wtedy odpocząć na łonie natury by wyciszyć swój organizm.

Niedosłuch jest najczęściej procesem, który postępuje powoli. Przeważnie pierwsi zauważają go członkowie najbliższej rodziny.  Osobie u której zaczyna się niedosłuch zaczyna wydawać się, że inni mówią za cicho lub niewyraźnie. W takiej sytuacji najlepiej zrobić sobie podstawowe badanie słuchu.

Jeżeli w badaniu okaże się, że występuje niedosłuch, a wady nie da się wyleczyć wówczas wskazaniem jest aparat słuchowy. W przypadku gdy niedosłuch występuje tylko w jednym uchu odpowiednio dobrany aparat słuchowy znacznie poprawi nam komfort słyszenia.

Inaczej wygląda sprawa przy niedosłuchu obustronnym. Człowiek naturalnie korzysta z pary uszu. Dlatego z mojego doświadczenia wiem, że najlepsze efekty przy obustronnym niedosłuchu można osiągnąć stosując dwa aparaty słuchowe.

Wtedy jeden aparat nie poprawi zrozumiałości mowy. Często osoba z obustronnym niedosłuchem nosząca jeden aparat słuchowy wciąż musi wspomagać się czytaniem z ust i stać na wprost osoby mówiącej. W towarzystwie kilku osób trudno jej uczestniczyć w rozmowie. Osoba ta nie będzie w stanie zlokalizować źródła dźwięku, co stanie się niebezpieczne szczególnie na ulicy, np. zlokalizowanie kierunku nadjeżdżającego samochodu może być znacznie utrudnione. Dla takich osób wskazane są dwa aparaty słuchowe dla poprawienia komfortu słyszenia.

Osoby z obustronnym niedosłuchem odczuwają również  czasami dyskomfort związany z występowaniem szumów usznych. Przy zastosowaniu dwóch aparatów słuchowych maskowanie szumów usznych jest bardziej efektywne. Zastosowanie jednego aparatu słuchowego nie da takiego efektu.

Aparaty słuchowe rehabilitują również słuch.

Zapraszam Państwa na badanie słuchu. Jeżeli zajdzie taka konieczność dopasuję odpowiedni do niedosłuchu aparat słuchowy. Efekty zastosowania dwóch aparatów słuchowych często pozytywnie zaskakują pacjentów zdziwionych zakresem usłyszanych dźwięków.

Jestem po to by pomóc Ci lepiej słyszeć.

Zapraszam,

Monika Justyńska-Banasik