Woskowina uszna jest to lepka substancja produkowana w przewodzie słuchowym. Prawidłowo powinna mieć kolor żółty. Odgrywa bardzo ważną rolę chroniąc nasze uszy przed zanieczyszczeniami. Gdy zgromadzi się jej zbyt dużo może utworzyć się tzw. korek woskowinowy. Zawężając światło kanału słuchowego może on powodować uczucie pełnego ucha, stany  zapalne, szumy uszne, zaburzenia równowagi czy niedosłuch.

Osoby noszące aparaty słuchowe mogą potrzebować szczególnej pielęgnacji przewodu słuchowego.

W swojej praktyce protetyka słuchu często spotykam się z sytuacją, gdzie korek woskowinowy zmieszany jest z resztkami wacika z patyczka. Często dzieje się tak ponieważ nadmiar woskowiny powoduje swędzenie ucha i wtedy często sięgamy po patyczki do uszu. Bardzo łatwo w ten sposób uszkodzić błonę bębenkową. Postępując w ten sposób możemy bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc.

Kanał słuchowy ma zdolność samooczyszczania. Przy normalnej produkcji woskowiny wystarczy od czasu do czasu przetrzeć patyczkiem wejście do kanału słuchowego. Nie wolno wkładać patyczka do środka kanału słuchowego.

Innym sposobem jest zastosowanie kilku kropel ( 5-10 ) wody utlenionej 3% i pozostawienie jej na 10 min. Przed podaniem ich do ucha ważne jest by ogrzać je w dłoni. Podczas zabiegu poczują Państwo w uchu lekkie bulgotanie. Jest to naturalny proces czyszczenia się ucha.

Przed wykonaniem takiego zabiegu trzeba wcześniej skonsultować się z lekarzem laryngologiem. Osoby które mają uszkodzoną błonę bębenkową lub mają wykonany drenaż uszu nie mogą poddawać się takiemu zabiegowi.

Najlepiej uszy czyścić wieczorem. Do rana zdążą wyschnąć i nie narazimy się w ten sposób na przeziębienie. Należy również pamiętać, by nigdy nie zakładać aparatu słuchowego na wilgotne ucho.

Jeśli w uchu występuje korek woskowinowy czyli przewód słuchowy jest zatkany lepiej udać się do laryngologa w celu przepłukania ucha. Preparaty do higieny uszu mogą spowodować napęcznienie korka woskowinowego co spowoduje pogorszenie się słuchu i uczucie dyskomfortu.

Każde czyszczenie uszu należy wykonywać w sposób bezpieczny, aby uniknąć uszkodzenia narządu słuchu.

Najlepszym sposobem na rozwianie wątpliwości co do stanu swojego słuchu jest  konsultacja i badanie słuchu. Zapraszam Państwa.